Postava Jacka Ryana z pera světoznámého Toma Clancyho si kromě nespočtu knižních štací odbyla už i několik filmových. V nich tomuto vládnímu agentovi propůjčili tváře postupně Alec Baldwin, Harrison Ford a Ben Affleck. Od jeho posledního filmového dobrodružství, Nejhorších obav z roku 2002, už uplynulo dvanáct let a tak to zkouší ve filmu znovu, v rebootu značky jednoduše nazvaném Jack Ryan: V utajení. Jak si znovuzrozený Jack tentokráte s tváří Chrise Pinea a v režii Kennetha Branagha vedl při boji s organizovaným zločinem? Výsledek vás možná překvapí...

Uff, tak kde začít. Jsou zkrátka články, které se píšou samy a jsou články, u kterých nevíte kde začít, protože byste se nejraději pustili do subjektivního hodnocení všech těch špatných věcí, které se ve filmu objevují, preferovaně s množstvím pejorativních výrazů a nejspíše by tam padlo i nějaké to drsnější sprosté slovíčko. Já jsem se ale rozhodl tohle protentokrát neudělat a trochu se tu rozepsat. Nicméně, pokud patříte mezi Clancyho fanoušky, případně máte v oblibě postavu, která se objevila v předešlých čtyřech filmech, stačí vám asi tenhle obrázek k tomu, abyste si udělali představu, co si o filmu myslím a obloukem se mu vyhnuli, aby podobné překvapení nečekalo i na vás. Vy ostatní čtěte dále.

Scénář s více dírami jak dobře uzrálý švýcarský sýr je totiž tak neskutečně hloupý, že se až pozastavíte nad tím, proč se všichni tváří tak strašně vážně, když je to vlastně úplná konina bez špetky smyslu. A i když je Cherebin načrtnut z počátku jako správně ďábelský rusák s tou správnou pifkou na kapitalistické američany, který chce jejich vlastní zbraň obrátit proti nim, nicméně jak film pokračuje, i toto jedno z mála pozitiv filmu je doslova rozsekáno na maděru logickými kixy, naprosto nesmyslnými rozhodnutími a jeho postava je zredukována v podstatě na ubohého pěšáka, kterému rádoby drsný americký agent se scénáristickou tužkou za pasem rozfoukal jeho domeček z karet.

Není ovšem problém jen v naprosto tragickém scénáři, naneštěstí. Kromě Branagha, který alespoň v prvním a části druhého aktu předvádí ruského magnáta překvapivě zdařile, to tady skřípe na všech frontách snad až na Kevina Costnera. Chris Pine se na takovéhoto agenta zkrátka nehodí. Ten vyjukaný kukuč možná někomu přijde jako fajn, ale tady ta postava chce zkrátka něco víc. O tom, co na plátně tvůrci předvádí s neskutečně otravnou Keirou Knightley a jak její postavu protěžují do popředí snímku aby byla doslova uměle užitečná je ovšem diskuzí na samostatný článek. A ne, ani ten její kukuč ze kterého údajně vlhnou náctiletí na mě také ani v nejmenším nefunguje.
Vážně se mi horko těžko shání cokoliv, co by ve filmu alespoň do nějaké míry fungovalo. Hudba Patricka Doylea sice nepatří k těm neojoriginálnějším ale s přehledem je to nejlepší na celém tomhle cirkusu. Branagh si s sebou z Thora vzal i kameramana Harise Zambarloukose, který i však tentokrát vzal docela slabší chvilku a jeho kompozice zvláště v závěru prostě moc nebaví. Což se nakonec nese ruku v ruce s nezajímavou a docela rušivou režii samotného Branagha, kterému se nedaří ani na moment vyvolat podobně napjatou atmosféru jakou sliboval v traileru. Tady se zkrátka nepovedlo v podstatě nic a je to setsakramentsky vidět. Ještě, že se tohohle Tom Clancy nedožil, podobné znásilňování jeho postavy by ho totiž jistojistě dorazilo.
V konečném důsledku je tak pátá filmová štace slavného agenta v podstatě k pláči. Na to, že za filmem stojí docela nápaditý režisér, postava má hromadu špičkových knižních předloh i do značné míry výborných filmových adaptací, se toto prostě ani zamák nepovedlo. Hloupá směska všech možných akčních filmů, která ve výsledku vůbec nefunguje, zakládá si až na fantasmagorických změnách v chováních charakterů a tak neskutečně tupém scénáři, že po projekci vám už nepřijde mlácení hlavou hodinu a půl do dřevěné desky jako úplně špatný nápad. Vážně jsem na film nechtěl být zlý, vážně jsem doufal, že tohle bude stát za to, nicméně ani zdaleka. Tomuhle průseru je nejlepší se velkým obloukem vyhnout.
Jack Ryan patří mezi nejzajímavější postavy, které se podívaly ze stránek knih na filmové plátno. Ne že by to ovšem hrálo roli v tomto rebootu celé série, který se snaží představit Jacka jako zelenáče při jeho prvním džobu pro CIA. Branagh a spol totiž z postavy udělali neskutečně rádoby inteligentního generického agenta, který svými vyšetřováními a udělátky strčí do kapsy i Horatia Cainea s Gilem Grissomem. Nuzná hovadina, která zdecimuje i to málo co se jí z počátku daří prodat, padá do neskutečných nížin totálně překombinovaným finále, které má působit jako liga mistrů a přitom to vypadá jako zápas okresního přeboru. Patrick Doyle je hudebně docela fajn, nicméně zbytek je po všech ohledech hloupost, která se nevyvedla. A to ani nezačínám o Keiře...
Koktejl:100% Ztráta času

(Jack Ryan: Shadow Recruit, Jack Ryan: Teorija chaosa)
Thriller / Krimi / Akční / Mysteriózní / Drama
USA / Rusko, 2014, 105 min
Režie: Kenneth Branagh
Scénář: David Koepp, Adam Cozad
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Patrick Doyle
Hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev, David Paymer, Lee Asquith-Coe, Gemma Chan, Karen Shenaz David
Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od: 30.01.2014 CinemArt
V kinech SR od: 30.01.2014 Barracuda Movie
Na DVD v ČR od: 04.06.2014 Magic Box
Na Blu-ray v ČR od: 04.06.2014 Magic Box
http://www.csfd.cz/film/324366-jack-ryan-v-utajeni/
http://www.imdb.com/title/tt1205537/
Komentáře
Okomentovat