Životopisné filmy bývají většinou tím největším lákadlem pro ocenění, to ví každý. Není proto divu, že se jich letos o cenu americké akademie Oscar utkalo hned několik. A právě jedním z nich je i portrét jednoho z nejvýznamnějších vědců všech dob, Stephena Hawkinga. Za jeho ztvárnění si Eddie Redmayne odnesl před pár dny nejcennější sošku za hlavní mužský herecký výkon. Tento týden však Teorie všeho přichází se zpožděním do českých a slovenských kin. Stojí za vaši návštěvu?
I přes svoji genialitu, Stephen Hawking (Eddie Redmayne) neměl v mládí příliš štěstí. Na začátku své akademické kariéry totiž přišla zdrcující zpráva. Amyotrofická laterální skleróza neboli Lou Gherigova choroba, kterou mladý Stephen trpí mu dává při ideálních podmínkách jen dva roky života. Jeden z nejgeniálnějších lidí na světě však pokořuje veškerá očekávání a nejenom že vyměřený čas překonává, stíhá přitom ještě změnit to, jak chápeme naši existenci ve vesmíru. Životopisný snímek Teorie všeho sleduje život slavného vědce očima jeho ženy od raných akademických začátků až po nedávnou současnost.
Životopisné filmy zkrátka táhnou. A nebudu tu zastírat, Eddie Redmayne je coby nejslavnější teoretický fyzik výtečný a rozhodně si zaslouží pozornost, i když si nejsem jistý, že by jeho výhra v letošní Oscarové sezoně byla tak jednoznačná, přeci jen těch skvělých výkonů se za poslední dobu objevilo hned několik. Co už je ale větší problém je fakt, že celý film do značné míry právě stojí a padá na jeho výkonu.
Když se totiž v první třetině film zaměřuje především na budování dvojice vztahů, tedy Stephen x Jane a Stephen x jeho vědecké zaměření, vše funguje dá se říci bezchybně a prvotřídně. Jak ovšem začne na primu přebírat vyborazování obtíží s postupujícím onemocněním, které pomalu drolí manželský svazek hlavní dvojice, ten náboj který dodával kouzlo filmu v počátku se jakoby vytratí a to co zbude je byť dojemná, avšak do značné míry artová životopisná rutina, kterou už jste mohli několikrát vidět a nejspíš ji ještě několikrát uvidíte. Snaha o co nejvěrnější vyobrazení podoby choroby tomu moc nepomáhá.
Pokud si ovšem chcete prožít příběh jednoho z největších vědců současnosti, rozhodně vás svým článkem od filmu nechci odrazovat. Teorie všeho za shlédnutí rozhodně stojí, byť i jen kvůli skvělému a nyní už Oscarovému Eddiemu Redmayneovi. Škoda jen, že většinu času hraje podle klasických žánrových pravidel v přísně šablonovité formě.
Pokud si ovšem chcete prožít příběh jednoho z největších vědců současnosti, rozhodně vás svým článkem od filmu nechci odrazovat. Teorie všeho za shlédnutí rozhodně stojí, byť i jen kvůli skvělému a nyní už Oscarovému Eddiemu Redmayneovi. Škoda jen, že většinu času hraje podle klasických žánrových pravidel v přísně šablonovité formě.
Ani skvělý herecký výkon Redmaynea nezachrání tuto životní fresku od sklouzávání ke klasické šabloně a to ať po formální, tak po obsahové stránce. Po výborné úvodní třetině tak dostanete jen další dobře natočený portrét vyjímečné osobnosti, který však postrádá něco víc, čím by se zapsal do paměti.Koktejl:
40% Lou Gerigova choroba
30% Kosmologie
30% Láska
(The Theory of Everything, Teória všetkého)
Životopisný / Romantický / Drama
Velká Británie, 2014, 123 min
Režie: James Marsh
Předloha: Jane Hawking (kniha)
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Jóhann Jóhannsson
Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox, Charlotte Hope, Adam Godley, Lesley Manville, Maxine Peake, Hugh O'Brien, Karol Steele, Scott Plumridge, Simon McBurney
Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 26.02.2015 CinemArt
Slovensko V kinech od: 26.02.2015 Barracuda Movie
Velká Británie V kinech od: 01.01.2015 Universal Pictures International
Komentáře
Okomentovat