
Stále rozdělení Avengers žijí každý svými životy, Steveova (Chris Evans) parta stále na útěku před autoritami díky odmítnutí Sokovia Accords, ostatní hrdinové řeší dílčí problémy. To vše se ovšem hodně rychle změní v momentě, kdy se na zemi dostává urgentní zpráva z nedalekého vesmíru. Thanos (Josh Brolin), který stál už za útokem na New York, plánuje invazi na zemi, kde hodlá srovnat přesně polovinu populace a získat přitom zbývající kameny nekonečna, se kterými Avengers měli už co dočinění. Osobní spory a byrokracie budou muset jít stranou. Tady jde o to zabránit celovesmírné genocidě...

Třetí Avengers totiž rozehrávají poměrně riskantní hru. Takové množství postav se kterými film pracuje je už samo o sobě impozantní, o to více pak, když se podaří režisérskému duu Anthony Russo a Joe Russo tenhle gigantický kolos udržet. Oproti všeobecnému konsenzu si ovšem nemyslím, že by už jenom tohle mělo být to, proč film vynášet do nebes nebo glorifikovat. Ano, Avengers: Infinity War funguje jako celovečerní komiksový film i přes množství dějových linek, hromadu postav a hromadu dílčích problémů, které postavy musí řešit. Zároveň ale také působí docela dost fragmentovaně díky paralelnímu vyprávění událostí v různých koutech galaxie. Některé momenty díky tomu nevyznívají úplně asi tak, jak tvůrci zamýšleli a jiné naopak působí nadbytečně nebo zbytečně přerušujíc jiné dějové momenty s jinými hrdiny.

Navíc, akce je tu sice dostatek a její přehlednost je třeba pochválit (stejně jako absenci přehnaného honění ega zbytečně digitálními kousky, které Jossu Whedonovi trochu kazilo Age of Ultron), člověk by ale od filmu s názvem Infinity War (ať už přihlédneme ke komiksové předloze či nikoliv) čekal přeci jen trochu více té války. Pár dílčích konfliktů, jedna bitka na pláni ve Wakandě a trochu zbytečná závěrečná velice krátká bitka a to je vše dámy a pánové. Jasně, třeba takový Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) dostává trochu více prostoru k divočení, což je rozhodně dobře, přesto to co se týče nápaditosti soubojů není kdovíjaká sláva. Dostavuje se takový ten moment, kdy už sázky jednotlivých soubojů stejně jako vývoj jednotlivých postav nejde kam moc šroubovat dále. Nejvíc cool je ovšem ve výsledku Thor (Chris Hemsworth) jehož nástup na hlavní scénu patří k asi nejvíce kulervoucím momentům, které Marvel za deset let nabídl. Jestli si po tomhle Thor nezasloužil okamžitě odklepnutí čtvrté sólovky tak už nevím co musí udělat pro to aby potvrdil svoji roli tahouna tohoto kolosu.
Výsledkem téhle dvou a půl hodinové jízdy je navíc ve své podstatě cliffhanger, ve kterém bude současnost Marvelovského vesmíru viset následující rok až do května příštího roku, kdy přijde rozuzlení celého tohohle dvoufilmu (Následující Ant-Man a Wasp se odehrává před událostmi Infinity War a první marvelovka příštího roku Captain Marvel by se pak měla odehrávat převážně v devadesátých letech). Je to docela odvážný kousek na takovéhle notě zakončit třetí Avengers a pak si ještě závěrečnou vetou titulků trochu rýpnout do čekajících fanoušků.
Vizuálně film staví především na obrovské trikové podívané, která převážně dodává standard, místy ale trochu pokulhává, nejvíce to je vidět na postavě Bruce Bannera (celkově zacházení filmu s jeho postavou je trochu na zamyšlení), především pak v závěru, kdy jde jeho klíčování do digitálních exteriérů vidět docela dost. To platí bohužel i o samotném Thanosovi a jeho nohsledech, kteří po většinu času vypadají slušně, jsou ovšem momenty (a je jich více než dost) kdy si člověk okamžitě vzpomene na Steppenwolfa z Ligy spravedlnosti. A to bohužel i perfektně mířené vtípky úplně nezachrání.


Marvel slaví deset let ve velkém stylu. Po dlouholetém budování dorazila první část tohoto velkolepého zakončení konfliktu a... vlastně docela fajn. V humorných momentech a v rámci interakce některých postav útočí Infinity War na absolutní špičku toho co Marvel za těch deset let předvedl, díky fragmentování dějových linek, občasnému přílišnému vykonstruování a častému tlačení na pilu je ta pochvala taková poněkud rozpačitá, neboť dramatické momenty zrovna dvakrát nefungují, zvláště v momentě, kdy veškeré zvyšování sázek už vlastně nemá ani smysl. Hodně akce (byť spíše dílčí souboje s jednou větší bitkou), hodně humoru a hodně fanouškovské služby. Takže ta kvalita je pak víceméně vedlejší.

(Avengers: Infinity War - Part I, Avengers: Nekonečná vojna)
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2018, 149 min
Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Předloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Trent Opaloch
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Josh Brolin, Benedict Cumberbatch, Tom Holland, Chris Pratt, Zoe Saldana, Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Chadwick Boseman, Don Cheadle, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Dave Bautista, Pom Klementieff, Danai Gurira, Karen Gillan, Peter Dinklage, Tom Hiddleston, Benedict Wong, Letitia Wright, Idris Elba, Gwyneth Paltrow, Benicio Del Toro, Bradley Cooper, Vin Diesel, Carrie Coon, Florence Kasumba, Winston Duke, William Hurt, Sean Gunn, Kerry Condon, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Angela Bassett, Callan Mulvey, Tom Vaughan-Lawlor, Tiffany Espensen, Isabella Amara, Jacob Batalon, Stan Lee, Terry Notary
Producenti: Kevin Feige
Střih: Jeffrey Ford, Matthew Schmidt
Scénografie: Charles Wood
Kostýmy: Judianna Makovsky
Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 26.04.2018 Falcon
Slovensko V kinech od: 26.04.2018 Saturn
USA V kinech od: 27.04.2018 Walt Disney US
Komentáře
Okomentovat